כאבים בעצם הזנב

שתף מאמר זה

א.הסבר על כאבי עצם הזנב

כאב בעצם הזנב, הידוע גם בשם coccydynia, הוא אי נוחות או כאב באזור עצם הזנב. עצם הזנב היא העצם המשולשת הקטנה בתחתית עמוד השדרה, המכונה לפעמים עצם הזנב. כאב עצם הזנב יכול לנוע בין קל לחמור ויכול להיות אקוטי או כרוני באופיו.

ב. חשיבות ההתייחסות והטיפול בכאבי עצם הזנב

התעלמות מכאבים בעצם הזנב יכולה להוביל להחמרת אי הנוחות וסיבוכים אפשריים. זה יכול להשפיע על פעילויות יומיומיות, כגון ישיבה, עמידה והליכה, להשפיע על איכות החיים. טיפול וטיפול בכאבי עצם הזנב באופן מיידי יכולים לעזור להקל על התסמינים ולשפר את הרווחה הכללית.

II. אנטומיה של עצם הזנב

א סקירה כללית של עצם הזנב

עצם הזנב ממוקמת בבסיס עמוד השדרה, מתחת לעצם העצה. הוא מורכב משלוש עד חמש חוליות קטנות המאוחדות ומשמש כאתר התקשרות לשרירים, רצועות וגידים שונים.

ב.תפקוד עצם הזנב

תפקידה העיקרי של עצם הזנב הוא לתמוך בגוף בישיבה ולספק נקודות חיבור לשרירי רצפת האגן. הוא גם ממלא תפקיד בייצוב האגן ובתנועות תמיכה כגון ישיבה, עמידה והליכה.

ג.מבנים ועצבים מסביב

עצם הזנב מוקפת בשרירים, כולל שרירי gluteus maximus ו-levator ani, וכן עצבים המספקים תחושה לאזור. שיבוש או גירוי של מבנים אלה יכולים להוביל לכאבים בעצם הזנב.

III. גורמים לכאבים בעצם הזנב

א. טראומה או פציעה

טראומה ישירה לעצם הזנב, כגון נפילות או פציעות פגיעה, עלולה לגרום לכאבים בעצם הזנב. שברים, נקעים או חבורות של עצם הזנב עלולים לגרום לאי נוחות חריפה או כרונית.

ב. ישיבה ממושכת או לחץ על עצם הזנב

ישיבה ממושכת על משטחים קשים או ביציבה לקויה עלולה להפעיל לחץ על עצם הזנב, ולהוביל לגירוי ודלקת. זה יכול לגרום לכאבים בעצם הזנב שמחמירים עם המשך לחץ.

ג. זיהומים או אבצסים

זיהומים באזור הסובב את עצם הזנב, כגון ציסטות פילונידליות או מורסות, עלולים לגרום לכאב, נפיחות ורגישות. מצבים אלו עשויים לדרוש ניקוז וטיפול אנטיביוטי כדי להקל על התסמינים.

ד.מצבים ניווניים

מצבים כמו דלקת פרקים או מחלת דיסק ניוונית יכולים להשפיע על עצם הזנב והמבנים הסובבים אותו, מה שמוביל לכאב ונוקשות באזור עצם הזנב. שינויים ניווניים יכולים להתרחש עם הגיל או עקב מצבים רפואיים בסיסיים.

ה. פציעות הקשורות ללידה

תהליך הלידה עלול להפעיל עומס על שרירי עצם הזנב ורצפת האגן, וכתוצאה מכך לפציעות שעלולות לגרום לכאבים מתמשכים בעצם הזנב. טראומה במהלך הלידה או לידה ממושכת יכולה לתרום לסוג זה של כאב.

F. גידולים או ציסטות

לעיתים רחוקות, גידולים או ציסטות בתוך או סביב עצם הזנב יכולים לגרום לכאב ואי נוחות מקומיים. ייתכן שיהיה צורך להסיר או לטפל בגידולים אלה בניתוח כדי להקל על התסמינים ולמנוע סיבוכים.

IV. תסמינים של כאבים בעצם הזנב

א.כאב חד או עמום באזור עצם הזנב

אנשים עם כאב בעצם הזנב עלולים לחוות תחושות כאב חדות או עמומות באזור הזנב. הכאב יכול להיות קבוע או לסירוגין, והוא עלול להחמיר עם תנועות או פעילויות מסוימות.

ב. אי נוחות בישיבה או לחץ על עצם הזנב

ישיבה ממושכת או הפעלת לחץ ישיר על עצם הזנב עלולים להחמיר כאב ואי נוחות. פעילויות הכרוכות בישיבה, כגון נהיגה או עבודה ליד שולחן, עשויות להיות מאתגרות במיוחד עבור אלו הסובלים מכאבים בעצם הזנב.

ג. כאבים בזמן יציאות או קיום יחסי מין

אנשים מסוימים עשויים לחוות כאב מוגבר בעצם הזנב במהלך יציאות או קיום יחסי מין. פעולת העמידה או ישיבה בתנוחות מסוימות עלולה להחמיר את התסמינים ולגרום לאי נוחות נוספת.

ד נפיחות או רגישות באזור עצם הזנב

דלקת ונפיחות סביב עצם הזנב עלולות לגרום לרגישות למגע ולנפיחות הנראית לעין באזור. זה עשוי להיות מלווה באדמומיות, בחום או בתחושת מלאות באזור עצם הזנב.

V. אבחנה של כאבים בעצם הזנב

א.בדיקה גופנית

ספק שירותי בריאות יבצע בדיקה גופנית כדי להעריך את אזור הכאב, טווחי התנועה וכל סימן הנראה לעין של נפיחות או רגישות. מישוש של עצם הזנב והרקמות שמסביב עשוי לסייע בזיהוי מקור הכאב.

ב.בדיקות הדמיה

ניתן להזמין מחקרי הדמיה כגון צילומי רנטגן, MRI או CT כדי להמחיש את עצם הזנב והמבנים הסובבים אותו. בדיקות אלו יכולות לסייע בזיהוי שברים, נקעים, גידולים או חריגות אחרות שעלולות לגרום לכאבים בעצם הזנב.

ג. זריקות אבחון

במקרים מסוימים, ניתן להשתמש בזריקות אבחנתיות של חומרי הרדמה מקומיים כדי להקהות עצבים ספציפיים באזור עצם הזנב. אם הזריקה מספקת הקלה זמנית בכאב, היא יכולה לעזור לאשר את מקור הכאב ולהנחות אפשרויות טיפול נוספות.

ד סקירת היסטוריה רפואית

סקירה יסודית של ההיסטוריה הרפואית של המטופל, כולל פציעות עבר, ניתוחים ומצבים רפואיים בסיסיים, יכולה לספק תובנה חשובה לגבי הגורם לכאבים בעצם הזנב. מידע על התסמינים והתקדמותם חשוב גם לאבחון.

VI. אפשרויות טיפול בכאבי עצם הזנב

א. צעדים שמרניים

אפשרויות טיפול שמרניות מתמקדות בהקלה על הסימפטומים וקידום ריפוי ללא התערבות כירורגית.

1. מנוחה והימנעות מפעילויות המחמירות את הכאב

מנוחה של האזור הפגוע והימנעות מפעילויות המחמירות כאבים בעצם הזנב יכולים לסייע בהפחתת דלקת ואי נוחות. ניתן להמליץ על הגבלת ישיבה או שימוש בכריות לתמיכה.

2. כריות או כריות סופגניה לנוחות הישיבה

כריות מיוחדות או כריות סופגנייה המיועדות להקלת לחץ על עצם הזנב יכולים לספק נוחות במהלך הישיבה. מכשירים תומכים אלה יכולים לעזור להפחית כאב ולקדם יישור נכון של עמוד השדרה.

3. פיזיותרפיה ותרגילי מתיחות

תרגילי פיזיותרפיה המתמקדים בחיזוק שרירי הליבה ושיפור הגמישות עשויים לסייע בהקלה על כאבי עצם הזנב. שגרות מתיחות יכולות גם לשפר את הניידות ולהפחית את הנוקשות באזור.

4. תרופות נגד כאבים ותרופות אנטי דלקתיות

משככי כאבים ללא מרשם, כגון אצטמינופן או איבופרופן, יכולים לסייע בטיפול בכאב קל עד בינוני. תרופות אנטי דלקתיות עשויות להפחית נפיחות ודלקת באזור עצם הזנב.

ב.טיפולים התערבותיים

טיפולים התערבותיים כוללים הליכים המכוונים למקור הכאב באזור עצם הזנב.

1. זריקות סטרואידים

זריקות סטרואידים ישירות לאזור הפגוע יכולות לעזור להפחית דלקת ולהקל על הכאב. זריקות אלו עשויות לספק הקלה זמנית או ארוכת טווח עבור אנשים עם coccydynia חמורה.

2. חסימות עצבים

חסימות עצביות כוללות הזרקת תרופות הרדמה ליד עצבים ספציפיים כדי להקהות את אותות הכאב. הליך זה יכול לעזור לזהות את מקור הכאב המדויק ולספק הקלה ממוקדת.

ג אפשרויות ניתוח

במקרים בהם טיפולים שמרניים אינם מצליחים להקל על התסמינים, ניתן לשקול התערבות כירורגית.

1. כריתת עצם הזנב (הסרה כירורגית של עצם הזנב)

כריתת עצם הזנב היא הליך כירורגי הכולל הסרת חלק או כל עצם הזנב כדי להקל על כאב כרוני ואי נוחות. אפשרות זו שמורה בדרך כלל למקרים חמורים של coccydynia שאינם מגיבים לטיפולים אחרים.

2. פרוצדורות כירורגיות אחרות לגורמים ספציפיים לכאבי עצם הזנב

בהתאם לגורם הבסיסי לכאב בעצם הזנב, פעולות כירורגיות אחרות, כגון הסרת ציסטה או גידול, עשויים להתבצע כדי לטפל במצב. התערבויות ממוקדות אלו מטרתן לפתור את מקור הכאב ולהחזיר את התפקוד.

VII. מניעת כאבים בעצם הזנב

א שמירה על יציבה טובה

תרגול הרגלי יציבה נכונים, כמו ישיבה זקופה והימנעות מרפיון, יכול לעזור להפחית את העומס על עצם הזנב ולמנוע כאבים בעצם הזנב. יישור נכון של עמוד השדרה מקדם חלוקת משקל אחידה וממזער את הלחץ על עצם הזנב.

ב.לקיחת הפסקות מישיבה ממושכת

הפסקות קבועות מהישיבה, במיוחד בעת עבודה או נהיגה לתקופות ארוכות, יכולה לסייע במניעת עומס יתר על עצם הזנב. קימה, מתיחה והליכה מעת לעת יכולה להקל על הלחץ ולשפר את זרימת הדם באזור.

ג. שימוש בתמיכת ישיבה נכונה

שימוש בכיסאות או כריות בעיצוב ארגונומי המספקים תמיכה נאותה לגב התחתון ולעצם הזנב יכול לסייע בשמירה על יישור עמוד השדרה הנכון. כריות מושב עם גזרות עצם הזנב או ריפוד קצף זיכרון יכולות להפחית את הלחץ על עצם הזנב בזמן ישיבה.

ד.חיזוק שרירי הליבה

עיסוק בתרגילים המחזקים את שרירי הליבה, כולל הבטן והגב התחתון, יכול לייצב את האגן ולתמוך בעמוד השדרה. שרירי ליבה חזקים מסייעים בפיזור שווה של משקל ומפחיתים את העומס על עצם הזנב במהלך תנועות.

VIII. סיכום

א. סיכום של הגורמים לכאב בעצם הזנב, תסמינים ואפשרויות טיפול

כאבים בעצם הזנב יכולים להיגרם מגורמים שונים, כולל טראומה, ישיבה ממושכת, זיהומים, מצבים ניווניים, פציעות הקשורות ללידה וגידולים. התסמינים עשויים לכלול כאב חד או עמום, אי נוחות בישיבה, כאב במהלך יציאות או קיום יחסי מין, ונפיחות או רגישות באזור עצם הזנב. אפשרויות הטיפול נעות בין אמצעים שמרניים כגון מנוחה ופיזיותרפיה לטיפולים התערבותיים כמו זריקות סטרואידים או פרוצדורות כירורגיות כמו כריתת עצם.

ב. חשיבות פנייה לטיפול רפואי עבור כאב מתמשך בעצם הזנב

אם אתם חווים כאבים מתמשכים או קשים בעצם הזנב שאינם משתפרים עם אמצעי טיפול עצמי, חשוב לפנות לטיפול רפואי. ספק שירותי בריאות יכול להעריך את הסימפטומים שלך, לבצע בדיקות אבחון ולהמליץ על טיפול מתאים כדי להקל על אי הנוחות ולטפל בגורם הבסיסי לכאב.

ג. עידוד לאמצעים יזומים למניעת הישנות כאבי עצם הזנב

יישום אמצעים יזומים כגון שמירה על יציבה טובה, הפסקות מישיבה, שימוש בתמיכה נכונה בישיבה וחיזוק שרירי הליבה יכולים לסייע במניעת הישנות כאבים בעצם הזנב. על ידי שילוב הרגלים אלו בשגרת היומיום שלך, אתה יכול לתמוך בבריאות וברווחה של עמוד השדרה שלך ולהפחית את הסיכון לפתח coccydynia.

הצטרף לקבלת כתבות

הכנס את המייל שלך וקבל כתבות בנושא רפואה חינם

כתבות נוספות

האם אקמול מזיק לכבד

כן, אקמול (המכונה גם פרצטמול) עלול להזיק לכבד אם נלקח בכמויות מוגזמות. למרות שהוא בדרך כלל בטוח ויעיל בשימוש לפי ההוראות, מנת יתר של אקמול

דילוג לתוכן