Linezolid (Zyvox)

שתף מאמר זה

Linezolid, המשווקת תחת שם המותג Zyvox, היא תרופה אנטיביוטית המשמשת לטיפול בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים גרם חיוביים. היא מיועדת בעיקר לטיפול בדלקת ריאות, זיהומים בעור ורקמות רכות וסוגים מסוימים של זיהומים בדם. Linezolid הוא כלי חשוב במאבק נגד חיידקים עמידים לתרופות, במיוחד Staphylococcus aureus עמידים למתיצילין (MRSA) ו-Enterococcus faecium עמיד בפני וונקומיצין (VRE).

א. שם מותג: Zyvox

Linezolid משווק בדרך כלל תחת שם המותג Zyvox. היא זמינה בצורות שונות, כולל עירוי תוך ורידי וטבליות דרך הפה. Zyvox היא תרופה עם מרשם בלבד ויש להשתמש בה בהנחיית איש מקצוע מתחום הבריאות.

ב. אינדיקציות ושימוש

1. טיפול בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים גרם חיוביים

Linezolid מיועד בעיקר לטיפול בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים גרם חיוביים. חיידקים גראם חיוביים כוללים מספר מינים כמו Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae ו-Enterococcus faecium. Zyvox יעיל במיוחד נגד זנים עמידים לתרופות של חיידקים גרם חיוביים, כגון MRSA ו-VRE.

2. אינדיקציות שונות, לרבות דלקת ריאות, זיהומים בעור ורקמות רכות וסוגים מסוימים של זיהומים במחזור הדם

Zyvox משמש בדרך כלל בטיפול בדלקת ריאות, שהיא זיהום המשפיע על הריאות. הוא יעיל גם בטיפול בזיהומי עור ורקמות רכות, כגון צלוליטיס ומורסות. בנוסף, Linezolid משמש לטיפול בסוגים מסוימים של זיהומים בזרם הדם, כולל זיהומים בדם הקשורים לצנתרים.

ג מנגנון פעולה

1. עיכוב סינתזת חלבון חיידקי

Linezolid פועל על ידי עיכוב סינתזת חלבון חיידקית, הנחוצה לצמיחה ושכפול של חיידקים. על ידי עיכוב תהליך זה, התרופה עוצרת למעשה את הצמיחה והתפשטות של הזיהום.

2. קישור ל-23S rRNA של הריבוזום החיידקי

Linezolid נקשר ל-23S הריבוזום RNA (rRNA) בריבוזום החיידקי, ומונע את היווצרות קומפלקס הריבוזום הפונקציונלי. זה מעכב את הסינתזה של חלבונים חיידקיים, מה שמוביל בסופו של דבר למוות של תאי חיידקים.

ד פרמקוקינטיקה

1. ספיגה, הפצה ומטבוליזם

לינזוליד נספג היטב לאחר מתן פומי, כשהזמינות הביולוגית מגיעה לכ-100%. הוא מתפזר היטב בכל הגוף, כולל לרקמות ונוזלים. לינזוליד עובר חילוף חומרים מינימלי בכבד, בעיקר באמצעות חמצון לא אנזימטי. המטבוליטים הנוצרים אינם פעילים פרמקולוגית.

2. חיסול ומחצית חיים

לינזוליד מסולק בעיקר דרך הכליות, כאשר כ-65% מהמינון מופרש ללא שינוי בשתן. זמן מחצית החיים של Linezolid הוא כ-4 עד 5 שעות באנשים בריאים. ייתכן שיהיה צורך בהתאמות במינון בחולים עם ליקוי כליות.

II. מינון ומתן

א. מינון מומלץ

1. מינונים שונים עבור התוויות שונות ואוכלוסיות חולים (מבוגרים, ילדים וכו)

המינון המומלץ של Linezolid משתנה בהתאם להתוויה המטופלת ולאוכלוסיית המטופלים. עבור מבוגרים, המינון הרגיל נע בין 400 מ”ג ל-600 מ”ג כל 12 שעות עבור רוב האינדיקציות. בחולים ילדים, המינון נקבע על סמך משקל הילד וחומרת הזיהום.

2. משך הטיפול

משך הטיפול עם Linezolid נקבע בדרך כלל על ידי ספק שירותי הבריאות בהתבסס על סוג וחומרת הזיהום. משך הטיפול עשוי לנוע בין מספר ימים למספר שבועות.

ב. מינהל

1. עירוי תוך ורידי

Linezolid יכול להינתן תוך ורידי כעירוי. העירוי לווריד צריך להינתן על פני תקופה של 30 עד 120 דקות, בהתאם למינון הכולל ולגורמי המטופל. קצב העירוי המומלץ הוא 5 מ”ג למילי”ל

2. טבליות דרך הפה

Linezolid זמין גם בצורת טבליות דרך הפה. יש ליטול את הטבליות עם או בלי אוכל, לפי הנחיות הרופא.

III. התוויות נגד ואמצעי זהירות

א. התוויות נגד

1. רגישות יתר ללינזוליד או לכל מרכיב של הפורמולה

ל-Linezolid אסור לאנשים עם רגישות יתר או אלרגיה ל- Linezolid או לכל אחד ממרכיביו. חשוב לבדוק אם יש אלרגיות ידועות לפני תחילת הטיפול ב-Zyvox.

2. שימוש במעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOIs) או תוך שבועיים מהפסקתם

אין להשתמש ב-Linezolid באנשים הנוטלים כעת או נטלו מעכב מונואמין אוקסידאז (MAOI) במהלך השבועיים האחרונים. שימוש בו-זמני של Linezolid ו-MAOIs עלול לגרום לתסמונת סרוטונין, מצב שעלול לסכן חיים.

ב. אמצעי זהירות ואזהרות

1. סיכון לתסמונת סרוטונין בשימוש במקביל לתרופות סרוטונרגיות

ל-Linezolid יש פוטנציאל ליצור אינטראקציה עם תרופות סרוטונרגיות, כגון מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI), מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין-נוראפינפרין (SNRI) ותרופות מסוימות למיגרנה. שימוש בו-זמני ב-Linezolid ובתרופות אלו עלול להגביר את הסיכון לתסמונת סרוטונין, מצב המאופיין בשינויים במצב נפשי, חוסר יציבות אוטונומית והפרעות נוירו-שריריות.

2. דיכוי מיאלו ואנמיה

Linezolid יכול לגרום לדיכוי מיאלוס, כולל דיכוי מח עצם הפיך. זה יכול להוביל לירידה בספירת תאי דם לבנים, ספירת תאי דם אדומים וספירת טסיות דם. יש לעקוב אחר מטופלים לאיתור סימנים של דיכוי מיאלו, ולהפסיק את הטיפול אם מתרחשות הפרעות המטולוגיות משמעותיות.

3. שימוש בחולים עם ליקוי כליות ופגיעה בכבד

ייתכן שיהיה צורך להתאים את המינון של Linezolid בחולים עם ליקוי כליות. חולים עם ליקוי כליות חמור עשויים לדרוש מינון נמוך יותר או מרווח מינון ארוך יותר. יש להשתמש ב-Linezolid בזהירות בחולים עם פגיעה בכבד, שכן השפעת התרופה עלולה להיות מוגברת עקב ירידה בפינוי.

IV. תגובות שליליות

א. תגובות לוואי נפוצות

1. שלשול

שלשול הוא תופעת לוואי שכיחה של Linezolid. זה בדרך כלל מתון ומגביל את עצמו, אבל אם הוא הופך להיות חמור או מתמשך, יש לפנות לטיפול רפואי.

2. בחילות והקאות

בחילות והקאות עלולות להופיע עם השימוש בלינזוליד. תסמינים אלו הם בדרך כלל קלים וחולפים.

3. כאב ראש

כאב ראש הוא תגובה שלילית שכיחה נוספת הקשורה לשימוש ב- Linezolid. זה בדרך כלל מתון ונפתר מעצמו.

ב. תגובות לוואי חמורות

1. דיכוי מיאלוז וטרומבוציטופניה

ל-Linezolid יש פוטנציאל לגרום לדיכוי מיאלוס, כולל ירידה בספירת תאי דם לבנים, ספירת תאי דם אדומים וספירת טסיות דם. זה יכול להוביל לסיכון מוגבר לזיהום ודימום. מומלץ לבצע ניטור סדיר של ספירת תאי דם במהלך הטיפול בלינזוליד.

2. תסמונת סרוטונין

שימוש בו-זמני של Linezolid ותרופות סרוטונרגיות עלול להגביר את הסיכון לתסמונת סרוטונין. תסמינים של תסמונת סרוטונין כוללים שינויים במצב הנפשי, חוסר יציבות אוטונומית, הפרעות נוירו-שריריות ותסמינים במערכת העיכול. יש לפנות לטיפול רפואי מיידי אם יש חשד לתסמונת סרוטונין.

3. נוירופתיה היקפית ואופטית

מקרים נדירים של נוירופתיה היקפית ואופטית דווחו בשימוש בלינזוליד. יש לעקוב אחר המטופלים עבור כל סימן או תסמין של נוירופתיה, כגון עקצוץ או חוסר תחושה בגפיים, חולשת שרירים והפרעות ראייה.

V. אינטראקציות תרופתיות

א. MAOI ותרופות סרוטונרגיות

אין להשתמש ב-Linezolid במקביל עם מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI) או תוך שבועיים מהפסקת הטיפול שלהם. השילוב יכול להגביר את הסיכון לתסמונת סרוטונין.

ב.וורפרין ותרופות אחרות המשפיעות על תפקוד הטסיות

Linezolid עשוי להגביר את ההשפעות של תרופות המשפיעות על תפקוד הטסיות, כגון וורפרין. מומלץ ניטור צמוד של זמן הפרותרומבין (PT) ויחס מנורמל בינלאומי (INR) כאשר לינזוליד משמש במקביל עם וורפרין או נוגדי קרישה אחרים.

ג. מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) ומעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין-נוראפינפרין (SNRI)

שימוש בו-זמני של Linezolid עם SSRIs או SNRIs יכול להגביר את הסיכון לתסמונת סרוטונין. יש לנקוט משנה זהירות ולבצע ניטור מתאים כאשר משתמשים בתרופות אלו יחד.

VI. הריון והנקה

א. קטגוריית הריון

1. מחקרים בבעלי חיים ונתונים מוגבלים על בני אדם

Linezolid מסווגת כקטגוריית הריון C, מה שאומר שיש מחקרים מוגבלים בבני אדם, ומחקרים בבעלי חיים הראו השפעות שליליות על העובר. יש לשקול את היתרונות הפוטנציאליים של הטיפול מול הסיכונים הפוטנציאליים כאשר בוחנים את השימוש בלינזוליד אצל אנשים בהריון.

2. דיון על סיכון מול תועלת עם ספק שירותי בריאות

חשוב לאנשים בהריון לקיים דיון מפורט עם ספק שירותי הבריאות שלהם לגבי הסיכונים והיתרונות הפוטנציאליים של טיפול לינזוליד במהלך ההריון. ההחלטה להשתמש ב-Linezolid צריכה להתקבל על בסיס כל מקרה לגופו, תוך התחשבות בחומרת הזיהום ובסיכונים הפוטנציאליים לאם ולעובר.

ב.הנקה

1. מידע מוגבל על הפרשה בחלב אם

קיים מידע מוגבל לגבי הפרשת לינזוליד בחלב אם. הנקה בזמן נטילת לינזוליד צריכה להיעשות בזהירות, ומומלץ לקיים דיון על סיכון מול תועלת עם ספק שירותי הבריאות.

2. שקול יתרונות וסיכונים אפשריים

כאשר בוחנים את היתרונות והסיכונים הפוטנציאליים של הנקה בזמן נטילת לינזוליד, חשוב לשקול את חשיבות ההנקה לבריאות התינוק אל מול הסיכונים הפוטנציאליים הקשורים לחשיפה ללינזוליד דרך חלב אם. יש לשקול שיטות האכלה חלופיות אם הסיכונים עולים על היתרונות.

VII. מינון יתר וניהול

א.תסמינים של מנת יתר

1. בחילות, הקאות וכאבי ראש

במקרה של מנת יתר עלולים להופיע תסמינים כמו בחילות, הקאות וכאבי ראש. יש לפנות לטיפול רפואי מיידי אם יש חשד למנת יתר.

2. פוטנציאל לתסמונת סרוטונין

במקרים של מנת יתר חמורה או שימוש במקביל בתרופות סרוטונרגיות, קיים סיכון פוטנציאלי לתסמונת סרוטונין. תסמינים של תסמונת סרוטונין כוללים שינויים במצב הנפשי, חוסר יציבות אוטונומית, הפרעות נוירו-שריריות ותסמינים במערכת העיכול. יש צורך בטיפול רפואי מיידי אם יש חשד לתסמונת סרוטונין.

ב. ניהול

1. טיפול תומך

במקרה של מנת יתר, יש לספק טיפול תומך. זה עשוי לכלול ניטור סימנים חיוניים, מתן נוזלים תוך ורידי וטיפול בתסמינים כשהם מתעוררים.

2. מעקב אחר השפעות שליליות

מטופלים שחוו מנת יתר צריכים להיות במעקב צמוד אחר תופעות לוואי. זה כולל ניטור ספירת תאי דם, תפקודי כבד ותפקוד כליות. הטיפול צריך להינתן בהתאם לצרכים הספציפיים של המטופל.

ח. סיכום

א. סיכום של Linezolid (Zyvox)

1. אינדיקציות חשובות ושימוש

Linezolid, המשווקת תחת שם המותג Zyvox, היא תרופה אנטיביוטית המיועדת בעיקר לטיפול בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים גרם חיוביים. הוא נפוץ בטיפול בדלקת ריאות, זיהומים בעור ורקמות רכות וסוגים מסוימים של זיהומים בדם.

2. מנגנון פעולה

Linezolid פועל על ידי עיכוב סינתזת חלבון חיידקי. הוא נקשר ל-RNA הריבוזום 23S בריבוזום החיידקי, ומונע היווצרות של קומפלקס הריבוזום הפונקציונלי.

ב. הנחיות מינון וניהול

Linezolid זמין בפורמולציות שונות, כולל עירוי תוך ורידי וטבליות דרך הפה. המינון המומלץ משתנה בהתאם להתוויה המטופלת ולאוכלוסיית המטופלים. משך הטיפול נקבע על ידי ספק שירותי הבריאות בהתאם לסוג וחומרת הזיהום.

ג. התוויות נגד, אמצעי זהירות ואזהרות

ל-Linezolid אסור לאנשים עם רגישות יתר למרכיב הפעיל או לכל מרכיב של הפורמולה. אין להשתמש בו בשילוב עם מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI) או תוך שבועיים מהפסקת הטיפול שלהם. יש לנקוט באמצעי זהירות בעת שימוש ב-Linezolid במקביל לתרופות סרוטונרגיות ובמטופלים עם ליקוי כליות או כבד.

ד. תגובות שליליות ואינטראקציות תרופתיות

תגובות לוואי נפוצות של Linezolid כוללות שלשולים, בחילות והקאות וכאבי ראש. תגובות לוואי חמורות כוללות דיכוי מיאלוס וטרומבוציטופניה, תסמונת סרוטונין ונוירופתיה היקפית ואופטית. Linezolid עשוי גם לקיים אינטראקציה עם MAOIs, תרופות סרוטונרגיות, וורפרין ותרופות המשפיעות על תפקוד הטסיות.

ה. שיקולים להריון והנקה

לינזוליד מסווג כקטגוריית הריון C, ויש לשקול היטב את השימוש בו במהלך ההיריון, תוך שקלול היתרונות הפוטנציאליים מול הסיכונים הפוטנציאליים. מידע מוגבל זמין על הפרשת לינזוליד בחלב אם, והנקה צריכה להיעשות בזהירות בזמן נטילת לינזוליד.

ו. מינון יתר והנחיות ניהול

במקרה של מנת יתר עלולים להופיע תסמינים כמו בחילות, הקאות וכאבי ראש. יש לפנות לטיפול רפואי מיידי. יש לספק טיפול תומך, ולעקוב מקרוב אחר המטופלים לגבי תופעות לוואי.

לסיכום, Linezolid (Zyvox) היא תרופה אנטיביוטית חשובה המשמשת לטיפול בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים גרם חיוביים. זה פועל על ידי עיכוב סינתזת חלבון חיידקי באמצעות התקשרותו לריבוזום החיידקי. Linezolid זמין בניסוחים ובמינונים שונים בהתאם להתוויה ולאוכלוסיית המטופלים. חשוב לקחת בחשבון התוויות נגד, אמצעי זהירות ותופעות לוואי אפשריות בעת השימוש ב-Linezolid. יש ליישם התאמת מינון וניטור נאותים בחולים עם ליקוי כליות או כבד. בנוסף, ל-Linezolid יש פוטנציאל לאינטראקציות תרופתיות, במיוחד עם MAOIs, תרופות סרוטונרגיות, וורפרין ותרופות המשפיעות על תפקוד הטסיות. יש לשקול היטב את השימוש בלינזוליד בהריון ובהנקה, תוך איזון בין היתרונות הפוטנציאליים לבין הסיכונים הפוטנציאליים. במקרה של מנת יתר, יש לפנות לטיפול רפואי ולספק טיפול תומך.

הצטרף לקבלת כתבות

הכנס את המייל שלך וקבל כתבות בנושא רפואה חינם

כתבות נוספות

כאבי בטן: כאבים בבטן התחתונה

א הגדרה של כאבי בטן כאבי בטן מאופיינים באי נוחות או כאב המורגש באזור שבין החזה לאגן. זה יכול לנוע בין קל לחמור ויכול להיות

כאב בגב כף הרגל

א הסבר על גב כף הרגל החלק האחורי של כף הרגל, המכונה גם העקב, ממלא תפקיד מכריע בתמיכה במשקל הגוף ובהקלת התנועה. הוא מורכב ממבנים

דילוג לתוכן