ההשפעה של ויטמין D על פסוריאזיס

שתף מאמר זה

אנשים המתמודדים עם פסוריאזיס עשויים להפיק תועלת מבדיקת רמות ויטמין D שלהם, על פי מחקר חדש.

מהמחקר עולה כי רמות הדם של “ויטמין השמש” יכולות להיות קשורות לחומרת הפסוריאזיס, מצב עור המאופיין בהצטברות של תאי עור המובילים לכתמים יבשים, מגרדים ולעיתים כואבים.

בעוד שמשחות ויטמין D סינתטיות הופכות לטיפול מוכר, המחקר מציע שתזונה עשירה בוויטמין D או תוספי מזון דרך הפה עשויים גם להקל על תסמיני פסוריאזיס, כפי שציינה רייצ’ל לים, מחברת מחקר ומועמדת לרופא בבית הספר לרפואה של וורן אלפרט מאוניברסיטת בראון.

דרוש מחקר נוסף כדי לקבוע את תפקידו המובהק של ויטמין D, אך אם יוכח, הוא עשוי להפוך לתוספת פשוטה ובטוחה לתוכנית הטיפול עבור מיליוני האמריקאים החיים עם פסוריאזיס, הוסיף לים. ההערכה היא שכ-8 מיליון אמריקאים סובלים מפסוריאזיס.

המחקר ניתח 491 מקרים מסקר בריאות ותזונה לאומי בארה”ב, הכולל 162 מקרים מ-2003 עד 2006 ו-329 מקרים מ-2011 עד 2014.

הניתוח גילה קשר מובהק בין רמות נמוכות יותר של ויטמין D ופסוריאזיס חמורה יותר. מטופלים עם רמות ויטמין D ממוצעות גבוהות יותר הראו עור מושפע פחות מפסוריאזיס, בעוד שלאלה עם האזורים הנגועים ביותר היו רמות ויטמין D הממוצעות הנמוכות ביותר.

באשר לצריכת ויטמין D האופטימלית, זה עדיין לא בטוח. לים הציע לאנשים להתייעץ עם הרופאים שלהם כדי להתחיל תוספת ויטמין D בבטחה, תוך הקפדה על ההמלצות הנוכחיות כדי למנוע רעילות.

פיגמנט העור יכול לעכב סינתזה של ויטמין D, ופסוריאזיס נוטה להשפיע על אנשים עם גווני עור כהים יותר. לים הדגיש כי גורמים שונים, כולל מבנים חברתיים המגבילים את הגישה לטיפול מתאים, עשויים לתרום לעלייה בחומרת הפסוריאזיס הנצפית לצד רמות נמוכות יותר של ויטמין D.

ד”ר דירדרה הופר, רופאת עור עם Audubon Dermatology בניו אורלינס, שלא הייתה מעורבת במחקר, הודתה שהמחקר מזכיר לנו את הקשר בין רמות נמוכות יותר של ויטמין D להחמרת פסוריאזיס. היא הציעה שחולי פסוריאזיס עשויים להפיק תועלת מתוספי ויטמין D, אם כי האם זה הכרחי לכל חולי הפסוריאזיס, ללא קשר לרמות הדם שלהם, נותרה שאלה ללא מענה.

בנוסף לשיפור הפסוריאזיס, תוספת ויטמין D עשויה לסייע גם בבעיות בריאותיות קשורות כמו סוכרת ולחץ דם גבוה, הוסיפה הופר.

בעוד ששמש היא מקור משמעותי לויטמין D, זה לא נחשב בטוח להסתמך רק על חשיפה לשמש, שכן קרני UV עלולות להגביר את הסיכון לסרטן העור. הופר המליץ ליטול תוספי ויטמין D כדרך הטובה ביותר להבטיח צריכה מספקת.

מזונות כמו דגים שומניים (לדוגמה, סלמון ומקרל) וחלמונים, כמו גם מוצרים מועשרים כמו דגנים, חלב ומיץ תפוזים, מכילים ויטמין D, אך רמותיהם עשויות להשתנות, מה שהופך את מקורות המזון לבלתי אמינים במקצת.

עבור אנשים עם פסוריאזיס שלא פנו לטיפול רפואי, הופר המליץ לפנות לבדיקת רופא עור. פסוריאזיס יכולה להשפיע באופן משמעותי על חיי היומיום ועלולה להפריע לשינה.

למרבה המזל, טיפולים שונים, כולל קרמים, טיפול באור ותרופות דרך הפה או הזרקה, זמינים עבור חולי פסוריאזיס, ומחקר מתמשך ממשיך לחדד את ההבנה והניהול של מצב עור שכיח ומתסכל זה הקשור לבעיות מערכתיות.

רייצ’ל לים הציגה את ממצאיה בפגישה של האגודה האמריקאית לתזונה בבוסטון ביום שלישי. חשוב לציין שממצאים המוצגים בפגישות רפואיות נחשבים ראשוניים עד לפרסום בכתב עת בעל ביקורת עמיתים.

הצטרף לקבלת כתבות

הכנס את המייל שלך וקבל כתבות בנושא רפואה חינם

כתבות נוספות

כאבי בטן: כאבים בבטן התחתונה

א הגדרה של כאבי בטן כאבי בטן מאופיינים באי נוחות או כאב המורגש באזור שבין החזה לאגן. זה יכול לנוע בין קל לחמור ויכול להיות

כאב בגב כף הרגל

א הסבר על גב כף הרגל החלק האחורי של כף הרגל, המכונה גם העקב, ממלא תפקיד מכריע בתמיכה במשקל הגוף ובהקלת התנועה. הוא מורכב ממבנים

דילוג לתוכן