סלקסה (Citalopram) סקירה כללית של התרופה נוגדת הדיכאון

סקירה כללית של סלקסה כטיפול נגד דיכאון

שתף מאמר זה

שם כללי: Citalopram
שם מותג: סלקסה (Celexa) 
צורות מינון: תמיסה פומית (10 מ”ג/5 מ”ל), טבליה פומית (10 מ”ג, 20 מ”ג, 40 מ”ג)
סוג תרופות: מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים (SSRI)

סקירה כללית:
סלקסה (Celexa)  היא תרופה נוגדת דיכאון השייכת לקבוצת תרופות הידועות כמעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI). זה מיועד בעיקר לטיפול בדיכאון ובהפרעת דיכאון מג’ורי (MDD). כמו כל תרופה, חשוב לקחת בחשבון גורמים מסוימים ולנקוט אמצעי זהירות בעת שימוש בסיטלופרם.

אזהרות:
חשוב להקפיד על אזהרות ספציפיות הקשורות לשימוש בסיטלופרם. לתרופה זו יש פוטנציאל לגרום לבעיית לב חמורה. אם אתה חווה כאבים בחזה, דפיקות לב מהירות או לא סדירות, קוצר נשימה או סחרחורת פתאומית, חשוב לפנות לטיפול רפואי מיידי. בנוסף, אין ליטול ציטלופרם בשילוב עם פימוזיד מכיוון שהוא עלול להוביל לבעיות בקצב הלב. חיוני להימנע משימוש בסיטלופרם אם השתמשת לאחרונה במעכב מונואמין אוקסידאז (MAOI) במהלך 14 הימים האחרונים או שקיבלת זריקת מתילן כחול. לאינטראקציות אלו יכולות להיות השלכות חמורות. אנשים עם דיכאון או מחלת נפש צריכים להיות מודעים לכך שמחשבות על התאבדות עלולות להתרחש, במיוחד בשלבים המוקדמים של הטיפול. על כל שינוי פתאומי במצב הרוח, בהתנהגות או במחשבות על פגיעה עצמית יש לדווח מיידית לאיש מקצוע בתחום הבריאות.

אמצעי זהירות:
לפני נטילת citalopram, חשוב לדון בכל סיכונים אפשריים עם הרופא שלך. הודע לרופא שלך אם יש לך היסטוריה של בעיות לב, תסמונת QT ארוך, לחץ דם גבוה, שבץ מוחי, בעיות דימום, בעיות מיניות, מחלת כבד או כליות, גלאוקומה בזווית צרה, התקפים או אפילפסיה, הפרעה דו קוטבית או חוסר איזון אלקטרוליטים . חיוני לחשוף את כל התרופות הנוכחיות, לרבות ממריצים, אופיואידים, מוצרי צמחים או תרופות אחרות לדיכאון, מחלות נפש, מחלת פרקינסון, כאבי ראש מיגרנה, זיהומים חמורים או מניעת בחילות והקאות. השימוש בסיטלופרם במהלך ההריון עלול להוות סיכונים לתינוק, ולכן התייעצות עם איש מקצוע בתחום הבריאות חשובה לפני התחלת או הפסקת התרופה. הנקה אינה מומלצת בזמן נטילת סיטלופרם.

מינון וניהול:
יש ליטול סלקסה (Celexa)  בדיוק כפי שנקבע על ידי הרופא שלך. בצע את כל ההוראות על תווית המרשם וקרא בעיון את כל מדריכי התרופות או דפי ההוראות הנלווים. יש למדוד תרופה נוזלית באמצעות מכשיר המדידה המצורף, לא כפית מטבח. זה עשוי לקחת עד ארבעה שבועות כדי לראות שיפור בתסמינים. אם יש שינויים בתפקוד המיני, כגון אובדן עניין או קושי בפעילות מינית, חיוני למסור את השינויים הללו לרופא שלך. הפסקה פתאומית של סיטלופרם עלולה להוביל לתסמינים לא נעימים כגון תסיסה, בלבול, תחושות עקצוץ או תחושות הלם חשמלי. התייעץ תמיד עם הרופא שלך לפני הפסקת התרופה. אחסן את הסלקסה (Celexa) בטמפרטורת החדר, הרחק מלחות וחום.

תופעות לוואי:
במקרה של תגובה אלרגית ל-סלקסה , המאופיינת בכוורות, פריחה, שלפוחיות, חום, כאבי פרקים, נשימה קשה או נפיחות של הפנים, השפתיים, הלשון או הגרון, פנה לעזרה רפואית מיידית. צור קשר עם הרופא שלך מיד אם אתה חווה שינויים חדשים או פתאומיים במצב הרוח או בהתנהגות, כולל החמרה בדיכאון או חרדה, התקפי פאניקה, הפרעות שינה, אימפולסיביות, עצבנות, תוקפנות, אי שקט, פעילות מוגברת או מחשבות על התאבדות או פגיעה עצמית. תסמינים מסוימים עשויים לדרוש טיפול רפואי מיידי, כולל סחרחורת, ראייה מטושטשת, כאבי עיניים או אדמומיות, דפיקות לב מהירות או לא סדירות, כאבים בחזה או רפרוף, קוצר נשימה, התקפים, אפיזודות מאניות או סימנים של ירידה בנתרן בדם. תופעות הלוואי השכיחות של סיטלופרם עשויות לכלול בעיות מיניות, סחרחורת, נמנום, יובש בפה, צמא מוגבר, הזעה מוגברת או הטלת שתן, אובדן תיאבון, בחילות, שלשולים, עצירות, חרדה, תסיסה, חולשה, עייפות, הפרעות שינה, תנועת שרירים מוגברת, דימום מהאף, דימום וסת כבד או תסמיני הצטננות כגון גודש באף, התעטשות או כאב גרון.

תופעות לוואי חמורות של סלקסה
בנוסף להשפעותיו ההכרחיות, citalopram עשוי להוביל להשפעות לא רצויות מסוימות. אמנם לא כל תופעות הלוואי הללו עלולות להתרחש, אך אם כן, הן עשויות לדרוש טיפול רפואי.

התייעץ מיד עם הרופא שלך אם אחת מתופעות הלוואי הבאות מתבטאת בעת נטילת סיטלופרם:

יותר מצוי
שינוי או בעיה בהפרשת זרע
פחות נפוץ
אי שקט
ראייה לא ברורה
אִי הִתמַצְאוּת
עניין מופחת בקיום יחסי מין
חום
חוסר יכולת להשיג או לשמור על זקפה
עלייה בתדירות או נפח השתן
קהות רגשית
אובדן יכולת מינית, תשוקה, מוטיבציה או ביצועים
אובדן זיכרון
שינויים במחזור החודשי
פריחה בעור או גירוד
קשיי נשימה
נָדִיר
שינויים התנהגותיים הדומים לשיכרון חושים
חניכיים מדממים
רגישות או נפיחות בשד, או הפרשת חלב לא תקינה (בנשים)
צְמַרמוֹרֶת
עיכוב או חוסר יכולת לחוות אורגזמה
שִׁלשׁוּל
קושי בריכוז
סחרחורת או עילפון
נוּמָה
תיאבון מוגבר
צמא מוגבר
פעימות לב לא סדירות
עייפות
תַרְדֵמָה
דימום מהאף
רפלקסים מוגזמים
הטלת שתן כואבת
קואורדינציה לקויה
כתמים סגולים או אדומים על העור
עלייה מהירה במשקל
עיניים אדומות או מגורות
אדמומיות, רגישות, גירוד, צריבה או קילוף של העור
התקפים
רועד
דופק איטי או לא סדיר (פחות מ-50 פעימות לדקה)
כאב גרון
קֵהוּת
מְיוֹזָע
נפיחות של הפנים, הקרסוליים או הידיים
התרגשות או תסיסה בלתי רצונית או בלתי נשלטת
רועד, רועד או עווית
קושי עם אצירת שתן או שחרור
תנועות או תנוחות גוף או פנים חריגות או פתאומיות
עייפות או חולשה חריגה

אינטראקציות תרופתיות:
הודע לרופא שלך על כל התרופות הנוכחיות, מכיוון שהן עשויות לקיים אינטראקציה עם סיטלופרם. כמה תרופות שיכולות להשפיע על היעילות של ציטלופרם או להגביר את הסיכון לתופעות לוואי כוללות סימטידין, מדללי דם, משתנים, ליתיום, סנט ג’ון וורט, טרמדול וטריפטופן. רשימה זו אינה ממצה, ולכן חשוב להעביר לרופא את כל התרופות, כולל מרשם, ללא מרשם, ויטמינים ומוצרי צמחים.

התייעצות עם איש מקצוע בתחום הבריאות היא חיונית כדי לקבל ייעוץ מותאם אישית, הוראות מינון והכוונה ספציפית למצבך הרפואי ולצרכים שלך.

הצטרף לקבלת כתבות

הכנס את המייל שלך וקבל כתבות בנושא רפואה חינם

כתבות נוספות

כאבי בטן: כאבים בבטן התחתונה

א הגדרה של כאבי בטן כאבי בטן מאופיינים באי נוחות או כאב המורגש באזור שבין החזה לאגן. זה יכול לנוע בין קל לחמור ויכול להיות

כאב בגב כף הרגל

א הסבר על גב כף הרגל החלק האחורי של כף הרגל, המכונה גם העקב, ממלא תפקיד מכריע בתמיכה במשקל הגוף ובהקלת התנועה. הוא מורכב ממבנים

דילוג לתוכן